Każda osoba uprawiająca regularnie lub nawet okazjonalnie sport na poziomie amatorskim doskonale wie czym są urazy sportowe oraz jaka jest ich specyfika. Jeszcze dobitniej wiedzą o tym zawodnicy profesjonalni. Ta druga grupa ludzi jest również bardzo dobrze zorientowana w tym jak medycyna oraz rehabilitacja efektywnie pomaga im w unikaniu urazów, a w razie potrzeb w szybszym powrocie do zdrowia i uprawiania sportu. Co powinni wiedzieć sportowcy – amatorzy?
Sportowcy zawodowi są pod opieką specjalistów, którzy wchodzą w skład sztabów medycznych ich klubów lub zabezpieczają ich indywidualnie – zależne jest to od specyfiki sportowców. Zawodowcy mają też bardzo często do swojej dyspozycji zdecydowanie szersze spektrum możliwości technicznych i technologicznych, które właściwie nie są dostępne w mniejszych ośrodkach.
Co w takim przypadku może zrobić amator, który uprawia bieganie rekreacyjne lub gra w piłkę nożną w rozgrywkach regionalnych, kiedy już nabawi się jakiegoś urazy lub poczuje dyskomfort z powodu przeciążenia?
Zdecydowanie dobrym pomysłem będzie wizyta u fizjoterapeuty – ważne, aby był to licencjonowany terapeuta z prawem do wykonywania zawodu – jest to kluczowe, aby oddawać swoje ciało i zdrowie w ręce specjalisty, którego kompetencje są potwierdzone oficjalnym dokumentem.
Terapia manualna, masaż czy fizykoterapia? Może jakieś inne rozwiązanie? Wszystko zależy od tego jakiego urazu doznaliśmy oraz jakie możliwości mamy w zasięgu ręki. Zawsze kluczowy jest natomiast czas. Zdecydowanie lepsze efekty uzyskiwane są podczas rehabilitacji kontuzji sportowych bezpośrednio po jej odniesieniu, aniżeli w momencie, kiedy przekształci się ona w uraz o charakterze przewlekłym.
W naszym gabinecie fizjoterapii pracujący terapeuci poza korzystaniem ze swoich doświadczeń oraz umiejętności wypracowanych w trakcie studiów wyższych, pracy z pacjentami oraz setek godzin kursów zawodowych mają do dyspozycji również sprzęt, który potrafi efektywnie wspomagać ich działania w różnych obszarach.
Poza klasycznymi urządzeniami do fizykoterapii jak urządzenia do laseroterapii, magnetoterapii czy terapii ultradźwiękami jesteśmy w posiadaniu urządzeń do wykonywania drenażu limfatycznego mechanicznego oraz urządzenia do terapii TECAR.
Wspomniany drenaż limfatyczny wykonywany może być ręcznie lub z wykorzystaniem specjalnego urządzenia z mankietami, które pacjent zakłada na siebie – w zależności od rodzaju urazu wyróżniamy mankiety na kończyny górne, dolne oraz pas środkowy. Jego zastosowania wspomaga odprowadzanie limfy z kontuzjowanego obszaru, a więc zmniejszanie obrzęku.
Terapia TECAR jeszcze pewien czas temu była niedostępna dla większości pacjentów, gdyż koszt urządzeń sprawiał, iż był to sprzęt „elitarny”, zarezerwowany właściwie jedynie dla bardzo dużych klinik oraz organizacji sportowych i gwiazd w swoich dyscyplinach. W naszym gabinecie pracujemy na włoskim urządzeniu DOCTOR TECAR PLUS AVx, którego producent jest oficjalnym partnerem medycznym takich zespołów piłkarskich jak AC Milan czy Atalanta Bergamo. Zalety terapii TECAR w zakresie działań przeciwbólowych oraz regeneracyjnych poświadczają jednak sportowcy, którzy po skorzystaniu z tego rodzaju rehabilitacji są pod jej dużym wrażeniem – idealnym przykładem może być tutaj polska wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem – Marysia Andrejczyk, która po zdobyciu srebrnego medalu podczas Igrzysk Olimpijskich w Tokio w wywiadach podkreślała fantastyczne efekty terapii swojego kontuzjowanego barku z wykorzystaniem właśnie tej technologii.
Podsumowując – zależnie od urazu, który przytrafi się podczas uprawiania sportu najważniejsze są szybkie podjęcie działań oraz współpraca z dyplomowanym fizjoterapeutą. Warto również mieć świadomość, iż pracę terapeutyczną można wspierać z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu.
W gabinecie fizjoterapii „W zdrowym ciele” Tatiana Grabowska przy ul. Strzelców Bytomskich 11 zabiegi odbywają się na podstawie wcześniejszej rejestracji.
Rejestracja telefoniczna: 505 41 76 24
Rejestracja e-mailowa: rejestracja@wzdrowymciele.pl
Rejestracja osobista: bezpośrednio w gabinecie
Cennik zabiegów rehabilitacyjnych pozwala na orientacyjne określenie kosztów rehabilitacji.
Koszt dojazdu na wizytę domową:
Kolor zielony – dojazd bezpłatny
Kolor niebieski – 10 zł
Kolor fioletowy – 20 zł
Kolor czerwony – 30 zł